Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie

Aktualności

Artykuły

  • Żegnamy Pana Antoniego Kapuścińskiego wyróżnione

    Żegnamy Pana Antoniego Kapuścińskiego – zasłużonego samorządowca, druha, komendanta miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Ulanowie, kolegę z pracy.

    Przez cały okres pracy zawodowej służył drugiemu człowiekowi, od 1972 r. związany był z Urzędem Gminy i Miasta w Ulanowie, od 1985 r. jako Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Wieloletni komendant miejsko-gminny OSP w Ulanowie. 

    Panie Antoni, będziemy Cię pamiętać jako wzorowego pracownika i zawsze życzliwego kolegę.

    Spoczywaj w pokoju.

     

    Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 27 lipca o godzinie 12.30 w Kościele Św. Trójcy na cmentarzu w Ulanowie. O godzinie 12.00 odprawiony zostanie w intencji zmarłego różaniec.

    Czytaj Więcej o: Żegnamy Pana Antoniego Kapuścińskiego
  • Piknik Kurzyn

    W minioną niedzielę, na stadionie WKS Kurzyna, odbył się Piknik Kurzyn - piknik rodzinny połączony z biegiem przełajowym z przeszkodami i odbytym dzień wcześniej patriotycznym rajdem rowerowym, na trasie którego znalazły się miejsca pamięci narodowej.

    Początek pikniku to oficjalne otwarcie boiska sportowego, które przeszło ostatnio gruntowny remont. Remont możliwy był dzięki dofinasowaniu jakie Gmina Ulanów otrzymała na modernizację gminnych obiektów sportowych w ramach Programu Sportowa Polska Program Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej. Pozyskano 852 000 zł na zmodernizowanie trzech gminnych boisk do piłki nożnej w miejscowościach Ulanów, Bieliny i Kurzyna Mała. Pozostała kwota to wkład własny z budżetu Gminy i Miasta Ulanów. Zakres prac przy boiskach sportowych dotyczył nowej płyty oraz prac towarzyszących dostosowanych do potrzeb poszczególnych obiektów, tj. oświetlenie, ogrodzenie itp.

    Proboszcz parafii Kurzyna ks. Tadeusz Strugała dokonał poświęcenia obiektu, a Burmistrz Stanisław Garbacz skierował słowa podziękowania za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na tą inwestycję do posła Rafała Webera, który był honorowym gościem imprezy.

    Zaproszenie na wspólne świętowanie w Kurzynie przyjęli również Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego Józef Sroka, Radna Powiatu Niżańskiego, Sekretarz Gminy Magdalena Hasiak, Radni Rady Miejskiej w Ulanowie, Wykonawca inwestycji modernizacji boiska Piotr Puzio. W imieniu organizatorów: Stowarzyszenia Trzy Kurzyny, WKS Kurzyna, OSP Kurzyna Średnia, PSP w Kurzynie Średniej, miejscowych radnych i Sołtysów przybyłych gości i wszystkich uczestników uroczystości przywitał Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Solan.

    Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Poza wspomnianym rajdem rowerowym i biegiem na nowym boisku odbył się wakacyjny turniej piłki nożnej kobiet i dzieci „Kurzyna 2024”. Dzieci zaprezentowały swoje talenty muzyczne, odbył się turniej wiedzy z nagrodami o lokalnych miejscach pamięci, a na zakończenie imprezy zabawa taneczna, która przypadła do gustu bardzo dużej liczbie uczestników imprezy. Stowarzyszenia z Kurzyn, KGW z Dąbrowicy i Golc przygotowali poczęstunek dla uczestników pikniku. Można było delektować się własnoręcznie przygotowanymi ciastami, bigosem, pierożkami i innymi pysznościami. Były też kiełbaski z grilla, zimne napoje i wata cukrowa dla dzieci. Dzieci mogły też skorzystać z bezpłatnych atrakcji przygotowanych w strefie zabawy.

    Wydarzenie to było okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji społeczności lokalnej oraz upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych regionu. Uczestnicy rajdu mieli możliwość odwiedzenia kluczowych punktów związanych z historią lokalną, co stanowiło zarówno element edukacyjny, jak i okazję do aktywnego wypoczynku. Piknik rodzinny oferował różnorodne atrakcje, takie jak gry, zabawy i konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród osób w każdym wieku. Wydarzenie to podkreślało znaczenie historii i kultury lokalnej, jednocześnie promując zdrowy styl życia poprzez aktywność fizyczna.

    Wydarzenia związane z Piknikiem Kurzyn zostały zorganizowane w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Trzy Kurzyny pn. "Łączymy aktywność fizyczną z edukacją patriotyczną” dofinansowanego w Powiatu Niżańskiego. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez Gminę i Miasto Ulanów oraz lokalnych sponsorów.

     

    Relacja z Pikniku Kurzyn autorstwa Telewizji Stalowa Wola do obejrzenia tutaj. 

     

    Czytaj Więcej o: Piknik Kurzyn
  • Flisackie tradycje w Ulanowie

    IV Festiwal Kultury Lasowiackiej w Ulanowie to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które celebruje bogate dziedzictwo Lasowiaków, grupy etnograficznej z terenów dawnej Puszczy Sandomierskiej. Wydarzenia te odbywają się w różnych miejscowościach województwa podkarpackiego, w tym w Ulanowie-Stolicy Flisactwa Polskiego, gdzie podkreślana jest kultura i tradycje flisackie.

    Festiwal, organizowany przez Województwo Podkarpackie jest świętem folkloru, prezentującym tradycyjne tańce, muzykę, pieśni, obrzędowość, kuchnię i rzemiosło tej unikalnej społeczności. W Ulanowie przedstawione zostały flisackie tradycje, które odzwierciedlają historyczne znaczenie rzek dla życia i gospodarki regionu.

    Głównym wydarzeniem festiwalu był spektakl teatralny „Frycowy pacierz” napisany przed laty przez Retmana Zdzisława Nikolasa. Sztuka cieszyła się wielkim zainteresowaniem, ponieważ została po raz pierwszy wystawiona w całości i to w niezwykle oryginalnej scenerii – na tratwie flisackiej. Tratwa została zbudowana wcześniej przez Retmana Mieczysława Łabęckiego. Spektakl ukazał sceny z życia flisaka ulanowskiego, począwszy od dnia codziennego, przygotowań do flisu poprzez wesele flisaka z ukochaną dziewczyną. W sztuce wystąpili mieszkańcy Gminy Ulanów oraz gościnnie dwie role powierzone zostały sąsiadom z Gminy Nisko. Zagrali aktorzy amatorzy, ale ich gra dzięki wielkiemu zaangażowaniu była niezwykle interesująca i profesjonalna. Spektakl bardzo spodobał się licznie zgromadzonej widowni, aktorzy zostali docenieni gromkimi brawami. Aktorzy to: autor tekstu Zdzisław Nikolas, Krzysztof Wasielewski, Karolina Pityńska-Miliczek, Justyna Rubacha, Dawid Grzybowski, Bartłomiej Pucko, Sylwester Dudek, Rafał Miliczek, Tomasz Konieczny, Ignacy Adamiak, Oliwier Soroczyński oraz Anna Skiba. Reżyser sztuki Marek Urban, sufler Ryszard Dziechciarz. Spektaklowi towarzyszyły pieśni w wykonaniu Chóru Ulanów i muzyka Kapeli Flisackiej pod przewodnictwem Anny Skiba.

    Festiwal zaszczycili goście: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Rafał Weber, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego Renata Knap, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwestr Daśko, Wicestarosta Powiatu Niżańskiego Józef Sroka, radni Rady Miejskiej w Ulanowie. Gospodarzami imprezy, którzy przywitali zaproszonych gości i wszystkich uczestników byli Dyrektor GCK Ulanów Joanna Małek, Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz wraz z Sekretarz Gminy i radną Powiatu Niżańskiego Magdaleną Hasiak.

    Podczas Festiwalu Kultury Lasowiackiej odbywały się warsztaty szkutnictwa i rękodzieła, wicia wianków z kwiatów polnych, spływy galarami z flisacką pogawędą. Można było skosztować tradycyjnego flisackiego barszczu podawanego z kociołka prosto z tratwy oraz flisackich chrupaczków i proziaków. Stoiska kulinarne przygotowały jeszcze wiele innych tradycyjnych potraw. Na najmłodszych też czekały atrakcje w przygotowanej przez organizatorów bezpłatnej strefie zabaw.

    Po występach rozpoczęła się flisacka biesiada przy muzyce Kapeli Brodów.

    Uczestnicy tegorocznego świętowania kultury lasowiackiej mogli zapoznać się z kulturą i tradycjami flisackimi, poznać obrzędy, kuchnię i mowę flisacką.

    Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Kultury Lasowiackiej organizowanego przez Województwo Podkarpackie. W Ulanowie uroczystości przygotowało Gminne Centrum Kultury w partnerstwie z Gminą i Miastem Ulanów.

    Dziękujemy Pani Joannie Małek dyrektor Gminnego Centrum Kultury wraz z pracownikami za pomysłowość, zaangażowanie oraz profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznej uroczystości promującej flisactwo w Ulanowie.

    Czytaj Więcej o: Flisackie tradycje w Ulanowie
  • Inicjatywa pn. "Z młodymi w tradycję idziemy"

    Grupa Nieformalna "Energiczne Babki" pod patronatem Stowarzyszenia Trzy Kurzyny rozpoczęła realizację projektu pt. "Z młodymi w tradycję idziemy". W ramach projektowych działań zorganizowane będą: wielopokoleniowe warsztaty poznawania tradycji wieńcowych, wykonywania bukietów na Święto Matki Boskiej Zielnej, warsztaty kulinarne oraz wyjazd do Muzeum Wsi Lubelskiej. 

    Inicjatywa pod nazwą "Z młodymi w tradycję idziemy" realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne” – 2024 - 2026 dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnymi Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna”, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej", Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”  

    Czytaj Więcej o: Inicjatywa pn. "Z młodymi w tradycję idziemy"

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-08 10:05:44przez:
Opublikowano:2023-02-08 00:00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:25309

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.