Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Miasto Ulanów

Aktualności

Artykuły

 • Zostań superbohaterem i ratuj ludzkie życie

  W piątek 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy 2024. Chcielibyśmy wykorzystać tę okazję, aby zachęcić do oddawania krwi przez cały rok.

  Oddawanie krwi to bezinteresowny akt, który może uratować życie. Każdego dnia tysiące pacjentów na całym świecie zmagają się z chorobami, wypadkami czy operacjami, w wyniku których pilnie potrzebują transfuzji krwi. Żaden naukowiec jeszcze nie wpadł na pomysł, jak wytworzyć syntetyczną, działającą krew: tylko donacja może sprawić, że potrzebujący ludzie będą mieli szansę na wyzdrowienie.

  Nie trzeba być superbohaterem, aby oddać krew i ratować życie. Dawcą krwi może zostać każda osoba, która ma między 18 a 65 lat, jest w dobrej kondycji zdrowotnej, nie ma przeciwwskazań medycznych i spełnia pozostałe wymagania. Proces ten jest zupełnie neutralny dla naszego zdrowia, a wiedza, że uczyniliśmy coś dobrego, pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Krwiodawcy mają też zapewnione pewne korzyści, takie jak zniżka w publicznym transporcie, dni wolne czy słodycze, które otrzymasz zaraz po donacji.

  Zachęcamy do odnalezienia najbliższego punktu poboru krwi i wsparcia potrzebujących, a w szczególności namawiamy do donacji osoby, których grupa krwi to 0 Rh-. 

  Jak przygotować się do oddania krwi?

  Przed zostaniem krwiodawcą, powinieneś sprawdzić czy nie masz stałych lub czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi. Jeśli zamierzasz oddać krew pierwszy raz, zapoznaj się z ankietą dla kandydata na dawcę.

  Ile krwi pobiera się podczas donacji?

  W przypadku jednorazowego oddania krwi pobiera się 450 ml, czyli pełną jednostkę.

  Jeżeli decydujesz się na oddanie osocza, maksymalna ilość ustalana jest na podstawie płci, wzrostu i masy ciała. To około 10 ml na każdy kilogram masy ciała, jednak nie więcej niż 650 ml. Pobranie większej ilości niesie ze sobą konieczność uzupełnienia objętości krwi krążącej.

  Aby uzupełnić wydatek energetyczny, po oddaniu krwi dostaniesz słodycze i sok. 

  Czytaj Więcej o: Zostań superbohaterem i ratuj ludzkie życie
 • Akcja informacyjno-edukacyjna "Problem wagi ciężkiej"

  Państwowa Inspekcja Sanitarna na terenie województwa podkarpackiego prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną „Problem wagi ciężkiej” adresowaną do uczniów klas I-IV szkół podstawowych, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem przeciążonych plecaków i tornistrów, będących jedną z przyczyn wad postawy.

  Ulotka akcji, zawierająca m.in. podpowiedzi jak unikać przeciążania uczniowskich plecaków, do pobrania tutaj.

  Plakat informacyjny akcji

  Czytaj Więcej o: Akcja informacyjno-edukacyjna "Problem wagi ciężkiej"
 • Kontynuacja Święta Rodziny i Dnia Dziecka.

  Po weekendzie poświęconym Rodzinie i Dzieciom szkoły w naszej Gminie w kolejnych dniach kontynuowały świętowanie. Imprezy rozrywkowo-sportowe odbyły się w szkole podstawowej w Bielinach i Kurzynie Średniej. Atrakcje, na które mogły liczyć dzieci, to między innymi: konkursy, gry, zabawy, dmuchańce, różne występy artystyczne, nagrody i upominki oraz oczywiście poczęstunek. Wszystko to przygotowali nauczyciele, wychowawcy, rodzice i lokalne organizacje pod patronatem i przy wsparciu finansowym Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów Stanisława Garbacza.

  Zdjęcia udostępnione przez szkołę w Bielinach i w Kurzynie Średniej.

  Czytaj Więcej o: Kontynuacja Święta Rodziny i Dnia Dziecka.
 • Firma z naszej gminy zdobyła zaszczytny tytuł laureata w konkursie „Teraz Polska”

  „Stolarstwo Tomasz Wróbel”, lokalna firma z gminy Ulanów, została uhonorowana prestiżowym tytułem laureata w konkursie "Teraz Polska" w kategorii najlepszy produkt. Zaangażowanie firmy w rzemiosło i dbałość o szczegóły zostały docenione na krajowym poziomie, co świadczy o ich znaczącym wkładzie w rozwój lokalnej gospodarki i promocję polskiego rzemiosła.

  Bardzo gratulujemy!!!

  Zdjęcia facebook Stolarstwo Tomasz Wróbel

  Czytaj Więcej o: Firma z naszej gminy zdobyła zaszczytny tytuł laureata w konkursie „Teraz Polska”

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-02-08 10:05:44przez:
Opublikowano:2023-02-08 00:00:00przez: Admin
Podmiot udostępniający: Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie
Odwiedziny:22617

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Banery/Logo