Pismo po odbytej kontroli z zakresu ochrony środowiska - 2005-01-25
Pismo po odbytej kontroli z zakresu ochrony środowiska
Treść pisma skierowanego przez Inspektora Ochrony Środowiska po odbytej kontroli z zakresu chrony środowiska
Działając w trybie art. 17 ust. 2a ustawy z dnia 20 lipca 1991r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (tj. Dz.U. z 2002r. Nr 112, z późn. zm.), oraz ustaleń kontroli przeprowadzonej w okresie 4-25 październik 2004r. w Gminie Ulanów informuje o stwierdzonych podczas kontroli naruszeniach w realizacji obowiązków Gminy w zakresie ochrony środowiska.
- brak formalnie zapewnionego miejsca składowania zanieczyszczeń z uli, placów i terenów otwartych, w tym błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości.;
- brak określonego sposobu odbioru, transportu i unieszkodliwiania zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części;
- brak określonych wymagań dotyczących mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;
- brak określenia sposobu wykonania zastępczego obowiązku zbierania i usuwania stałych odpadów komunalnych i zawartości zbiorników do gromadzenia nieczystości płynnych;
- brak określonych wymagań, które musza spełniać przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność w zakresie zbierania i usuwania odpadów stałych i płynnych;
Powyższe nieprawidłowości wynikają z faktu, że obowiązki powyższe nie zostały ujęte w uchwale Rady Miejskiej Nr XXIV/164/97 z 24 kwietnia 1997r. o szczegółowych zasadach utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Ulanów, a wynikających z ustawy z 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.Nr 132, poz. 622 z późn. zm.).
Ponadto do zadań Gminy należy prowadzenie kontroli w zakresie realizacji obowiązków wynikających z w/w ustawy, a także inne działania z tej ustawy wynikające. Kontrola wykazała:
- brak wykonywania kontroli w zakresie opróżniania zbiorników do gromadzenia nieczystości;
- brak wykonywania kontroli w zakresie realizacji selektywnej zbiórki surowców wtórnych ze strumienia odpadów komunalnych;
- brak działań zmierzających do selektywnej zbiorki odpadów niebezpiecznych wchodzących w skład strumienia odpadów komunalnych;
- brak prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych do gromadzenia nieczystości płynnych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
W zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.Nr 72, poz. 747 z późn. zm.), nie został uchwalony plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych (art. 21, ust.1 ustawy).
Z realizacji zadań wynikających z ustawy z 11 maja 2001r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz o opłacie depozytowej (Dz.U.Nr 63, poz. 639 z późn. zm.) stwierdzono podczas kontroli, że gmina nie podjęła zdecydowanych działań zmierzających do zorganizowania odbioru odpadów opakowaniowych.
W zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z 16 października 1991r. ( i 16 kwietnia 2004r.) o ochronie przyrody (Dz.U. z 2001r. Nr 99, poz. 1079, oraz Dz.U.Nr 92, poz. 880) gmina nie prowadzi kontroli wykonywania własnych decyzji udzielających zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów.
W Urzędzie Gminy i Miasta nie został wprowadzony publicznie dostępny wykaz danych informacji o środowisku i jego ochronie, zgodnie z art.19 ustawy z 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U.Nr 62, poz. 627 z późn. zm).
Niniejszą informację przedstawia się dla zintensyfikowania działań organizacyjnych i technicznych, zacieśnienia współpracy pomiędzy Radą Miejską, a Burmistrzem w celu uregulowania prawa miejscowego do obecnie obowiązujących przepisów oraz częstszego korzystania z uprawnień, jakie dają organom gminy przepisy ochrony środowiska.
Z up. Podkarpackiego Wojewódzkiego
Inspektora Ochrony Środowiska
mgr inż. Zbigniew Golec
Kierownik Delegatury
w Tarnobrzegu
|