Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy i Miasta Ulanów w 2004 roku - 2005-05-12
Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy i Miasta Ulanów w 2004 roku
I N F O R M A C J A
o stanie bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego
na terenie Gminy i Miasta w Ulanowie w 2004 roku
Miasto i Gmina Ulanów położone jest w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego w powiecie niżańskim. Teren całej gminy obejmuje 119,56 km2 , na którym w 2004 roku zamieszkiwało 9052 mieszkańców.
Miasto i Gminę Ulanów w 2004 roku obsługiwał posterunek Policji w Ulanowie w składzie 1+7 tj. Kierownik Posterunku, dzielnicowy, dwóch pracowników dochodzeniowych, referent, trzech policjantów.
W 2004 roku na terenie Gminy i Miasta zaistniało 178 przestępstw, mniej o 28 w stosunku do 2003 roku i mniej o 22 w stosunku do 2002 roku. w 2004 roku zakończono 170 prowadzonych dochodzeń i śledztw z następującym efektem:
- sporządzono lub wystąpiono do prokuratury o sporządzenie aktu oskarżenia w 111 dochodzeniach i śledztwach
- sporządzono 25 umorzeń dochodzeń i śledztw z powodu niewykrycia sprawcy
- sporządzono 26 umorzeń z powodu braku znamion przestępstwa
- sporządzono 1 umorzenie z powodu śmierci osoby podejrzanej
- sporządzono 1 umorzenie z uwagi na cofnięcie wniosku o ściganie karne
- 1 dochodzenie przesłano do prokuratury celem skierowania go do rozpatrzenia przez Sąd Rejonowy III Wydział Rodzinny i Nieletnich w Nisku
- w 5 przypadkach skierowano wnioski do prokuratury o zatwierdzenie postanowienia o zawieszeniu dochodzenia z powodu na wyjazd podejrzanego lub świadka poza granice Polski.
Ogólna wykrywalność wyniosła 83,3 procent.
EFEKTY PRACY PREWENCYJNEJ
W założonych przedsięwzięciach dla Posterunku Policji w Ulanowie na 2004 rok głównym celem była praca prewencyjna polegająca na zapewnieniu wszystkim mieszkańcom Gminy i Miasta w Ulanowie poczucia bezpieczeństwa w codziennym życiu.
Analizując osiągnięte wyniki pracy prewencyjnej, należy stwierdzić, że podstawowe założenia zostały zrealizowane, jednak nie w pełni z uwagi na:
- długoterminowe zwolnienia lekarskie
- niskie miesięczne limity paliwowe
- wykonywanie konwojów i doprowadzeń
- realizacja czynności zleconych na terenie całego powiatu jak załatwianie interwencji, zabezpieczanie miejsc zdarzeń itp.
- zabezpieczanie imprez masowych na terenie całego powiatu czy też utrzymanie ładu i porządku w czasie odbywających się meczy piłkarskich.
Nakreślone założenia na 2004 rok dotyczącej pracy prewencyjnej obrazują dane statystyczne, które przedstawiają się następująco:
2004r. 2003r. 2002r.
mandaty karne 53/8660 zł 68/7690 zł 164/10040 zł
wnioski o ukaranie 46 22 36
pouczenia 1561 1505 1837
legitymowania osób 1696 1781 2078
zatrzymano osób
poszukiwanych 6 12 8
doprowadzenia i konwoje 77 50 64
wywiady 182 150 110
spotkania ze społeczeństwem 71 68 85
zatrzymano praw jazdy 19 21 18
zatrzymano dowodów
rejestracyjnych 37 35 28
przeprowadzono interwencji 2423 2046 1867
ujawniono art. 87 § 1 kw 7 0 0
ujawniono art. 87 § 2 kw 1 0 0
ujawniono art. 178a § 1kk 27 36 33
ujawniono art. 178a § 2 kk 53 76 79
Mając na uwadze powyższe zestawienia należy zauważyć, że:
- nadal następuje spadek nakładanych mandatów karnych, a powodem tego jest stosowanie w lepszym stopniu pouczeń . większość nałożonych mandatów jest nakładanych za popełnienie wykroczeń na terenie kraju – przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy /zdjęcia/
- nadal nastąpił spadek ilości pouczeń, a powodem tego jest fakt, że przez okres sześciu miesięcy jeden policjant był oddelegowany do pełnienia służby w Ogniwie RD KPP Nisko
- tym samym co przy pouczeniach należy tłumaczyć spadek ilości osób legitymowanych
- w 2004 roku odnotowano wzrost ilości sporządzonych wniosków o ukaranie, a powodem tego był fakt, że oprócz zgłoszonych wykroczeń policjanci w służbie ujawnili większą ilość wykroczeń, za które sporządzono wnioski.
Z zadań, które odciągały od realizacji zadań prewencyjnych na terenie Gminy i Miasta Ulanów to:
- realizacja konwojów i doprowadzeń
- realizacja zabezpieczeń miejsc zdarzeń oraz wykonywanie interwencji na terenia całego Powiatu Nisko
- delegowanie policjantów do zabezpieczeń meczy piłkarskich na terenie Niska, Rudnika nad Sanem
- zabezpieczenie imprez masowych w Ulanowie, Jarocinie, Nisku
- zabezpieczenie tras przejazdu kibiców piłkarskich
- bardzo duże obłożenie praca biurową
- duża ilość dni zwolnień lekarskich
Pomimo tego Policjanci Posterunku Policji w Ulanowie uzyskali dobre wyniki w ilości zatrzymań osób poszukiwanych, ujawnianiu i zatrzymaniu osób kierujących pojazdami w stanie po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości / art. 87 § 1 i 2 kw oraz art. 178a § 1 i 2 kk /
PRZESTĘPCZOŚĆ NIELETNICH
W okresie e2004 roku zanotowano jedno przestępstwo włamania do domku letniskowego popełnione przez dwie osoby nieletnie. W toku realizowania postępowania ustalono, że ci nieletni popełnili jeszcze trzy włamania do domków letniskowych, a jeden z niech posiada nielegalnie amunicję.
Porównując rok 2004 do minionych zestawienie przedstawia się następująco:
Przestępstwa Czyny Sprawcy
Rok 2004 1 5 2
Rok 2003 5 11 10
Rok 2002 3 11 5
Rok 2001 2 2 2
Jak wynika z tego zestawienia w 2004 roku nastąpił spadek ilości popełnionych przestępstw w stosunku do wszystkich wymienionych lat.
Charakteryzując przestępczość nieletnich należy stwierdzić, że sprawcami czynów karalnych w 2004 roku było 2 chłopców w wieku 12 i 15 lat. Popełnili oni cztery przestępstwa z art. 279 § 1 /włamanie/, a jeden z nich jedno przestępstwo z art. 263 § 2 kk /nielegalne posiadanie amunicji/.
W przypadku tych dwóch nieletnich to popełnili oni przestępstwa z powodu:
- wywodzą się z rodzin niepełnych
- brak w ich otoczeniu /rodziny/ pozytywnych wzorców
- bieda w domu
- chęć uzyskania jakichkolwiek pieniędzy w sposób nielegalny
- trudności wychowawcze jakie stwarzają w szkole
- utrzymywanie kontaktów z osobami, które wcześniej już wchodziły w konflikt z prawem
ALKOHOLIZM
Alkoholizm to podstawowy czynnik kryminogenny, który sprzyja powstawaniu przestępstw i wykroczeń. Pomimo wielu istniejących przepisów prawnych walka z tą odmianą patologii społecznej jest bardzo trudna, gdyż jak się zauważa problem ten mało jest widoczny wśród organizacji działających na terenie i spada on do rozwiązywania prawie w całości na Policję. Jedynie w wielkich aglomeracjach istnieją stowarzyszenia typowo nastawione na rozwiązywanie tego problemu. Alkohol już od dłuższego czasu stał się i nadal jest postrzegany jako niezbędny artykuł w codziennym życiu /bo można nie posiadać pieniędzy na chleb, a na alkohol ma się/. Przez młodzież traktowany jest jako stymulator do dobrej zabawy na organizowanych dyskotekach czy tez innych imprezach. Brak alkoholu na imprezach masowych np. dożynki, dni chleba czy innych organizowanych przez gminy czyni imprez nieudaną choćby w czasie nich był zapewniony bardzo bogaty i bardzo dobry program artystyczny. Doszło nawet do tego, ze prościej i łatwiej jest wydąć zezwolenie na sprzedaż alkoholu niż później go całkowicie zabrać z uwagi na niezgodna z przepisami jego sprzedaż.
Należy stwierdzić, ż e prowadzone kontrole w 2004 roku w czasie służb na terenie doprowadziły do ograniczenia jego picia w okolicach obiektów handlowych tylko na krótki okres, na czas gdy przy danym obiekcie znajdował się patrol policyjny, a później wszystko wracało do normy czyli do picia alkoholu w okolicach sklepów. Dlatego też aby częściowo ograniczyć ten proceder sporządzono stosowne wystąpienie do Pana Przewodniczącego Komisji ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz do Pana Prezesa Gminnej Spółdzielni „SCH” w Ulanowie.
NARKOMANIA
W czasie prowadzonego dochodzenia Posterunek Policji w Ulanowie ustalił, że na terenie Ulanowa znajduje się osoba, która jest tzw. dilerem narkotyków. Osoba ta wprowadzała do sprzedaży narkotyk w postaci marihuany i za jedna działkę pobierała 30 złotych. Ustalono również osoby uzależnione od narkotyków, osoby kupujące narkotyki, a także osoby trudniące się procederem z terenu Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem. Stwierdzić należy, iż diler z terenu Ulanowa w ciągu dwóch ostatnich lat dokonał sprzedaży co najmniej 60 razy narkotyków w postaci marihuany. Prowadzone czynności doprowadziły do udowodnienia czynów z art. 45 i 46 Ustawy z 24.04.1997r. o przeciwdziałaniu narkomani i zakończyło się sporządzeniem aktu oskarżenia do sądu.
Należy przypuszczać, że w tym przypadku został ruszony tylko „wierzchołek góry lodowej” , gdyż to środowisko jest bardzo szczelne i trudno jest w czasie prowadzonych czynności do „złamania” ludzi trudniących się tym procederem.
DEMORALIZACJA NIELETNICH
W 2004 roku na terenie Gminy i Miasta Ulanów zanotowano dwa przypadki demoralizacji nieletnich, po jednym w Ulanowie i Wólce Tanewskiej. Podjęte w tej sprawie czynności nie doprowadziły do powstrzymania się nieletnich przed ucieczkami z domu, przed spożywaniem alkoholu, dlatego też zostały objęte specjalną opieką i dozorem poprzez założenie arkuszy nieletniego i sporządzenie stosownych do sądów rodzinnych.
SUBKULTURY MŁODZIEŻOWE
Nie zanotowano takich przypadków
PROSTYTUCJA, DEWIACJE SEKSUALNE
Nie zanotowano takich przypadków
BEZROBOTNOŚĆ, BEZDOMNOŚĆ, ŻEBRACTWO
Pomimo, że bezrobocie w 2004 roku na terenie Gminy i miasta Ulanów nadal było duże, nie wpłynęło ono na negatywne zjawiska, czy też nie przyczyniło się do popełniania przestępstw i wykroczeń.
Nie zanotowano przypadków bezdomności i żebractwa.
PRZEMOC WOBEC NIELETNICH
Nie zanotowano takich przypadków
PRZEMOC W RODZINIE
1. Liczba przeprowadzonych interwencji domowych /ogółem/ - 184 w tym: procedura niebieskiej karty – 40
2. Miejsce interwencji – dot. niebieskiej karty:
miasto – 12
wieś - 28
3. Liczba pokrzywdzonych /procedura NK – ogółem/ : 43 osoby
kobiety – 40
mężczyźni – 3
4. Liczba sprawców /procedura NK – ogółem/ : 40 osób
kobity – 3
mężczyźni – 37
5. Liczba sprawców /procedura NK/ pod wpływem alkoholu / ogółem /: 38 osób
kobiety – 3
mężczyźni – 35
w tym przewiezieni do Policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia: 28 osób
kobiety – 1
mężczyźni – 27
6. Liczba dzieci obecnych na miejscu interwencji – 40
7. Liczba postępowań przygotowawczych dotyczących NK – 5
W tym art. 207 §1 kk – 5
8. Liczba informacji przesłanych do:
zespołu kuratorów sądowych – 10
Sądu Rejonowego III Wydziału Rodzinnego – 1
Główny czynnik przemocy w rodzinie to alkohol, co wykryły prowadzone procedury w ramach niebieskiej karty. Pomimo, że każda ofiara przemocy w rodzinie informowana jest o skutkach prawnych dalszego postępowania przez Policję to jedynie w 5 przypadkach na 40 ofiary zdecydowały się zeznawać, co przyczyniło się do sporządzenia pięciu aktów oskarżeń.
Należy stwierdzić, że tą problematyką przeważnie zajmuje się Policja, która sama jedzie na miejsce przemocy i załatwia wszystkie czynności. Brak jest jakichkolwiek informacji dla ofiar przemocy, gdzie na terenie gminy lub powiatu mogą one otrzymać fachową pomoc.
Należy stwierdzić, że przemoc ta obejmuje zarówno rodziny patologiczne, rodziny biedne jak też bogate.
Problem ten powoli narasta na terenie, gdyż w 2004 roku zanotowano o 8 więcej przypadków przemocy w rodzinie. Pomimo zbudowania bardzo dobrych programów służących do jej zwalczania, do niesienia fachowej pomocy dla ofiar jest problem , a nazywa się on „brak pieniędzy na ten cel”.
Pomimo, iż w 2004 roku zwiększyła się ilość przypadków przemocy w rodzinie, nie zanotowano żadnych przypadków ucieczek dzieci z domów rodzinnych, przypadków targnięcia się na życie czy też przypadków zabójstwa.
PROFILAKTYKA
Analizując na bieżąco zaistniałą sytuację na terenie Gminy i Miasta Ulanów w celu ograniczenia ilości zaistniałych przestępstw, wykroczeń i wybryków chuligańskich na bieżąco:
- prowadzono rozmowy z osobami samotnymi, w podeszłym wieku, księżmi
- spotykano się z dziećmi i młodzieżą
- w zależności od posiadanych możliwości wystawiano służby w miejscach najbardziej zagrożonych
- pełniono wspólne służby ze strażą leśną, państwową strażą rybacką
- realizowano zadania w ramach akcji prowadzonych przez KPP Nisko
- znakowano towary w sklepach
- w służbach wieczorowo-nocnych i nocnych stałym nadzorem obejmowano tereny przyległe do lokali gastronomicznych i dyskoteki w Bielinach oraz tereny przyległe do obiektów sakralnych
- eliminowano z ruchu pojazdy stwarzające zagrożenie, niesprawnie technicznie, kierowane przez osoby w stanie po spożyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości.
Należy ocenić, że czynności te niejednokrotnie dawały pozytywne rezultaty, jednak zdarzały się i takie przypadki, iż pomimo ich zaplanowania nie zrealizowano nic z uwagi na inne polecenia służbowe.
BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
W 2004 roku na terenie całej Gminy i Miasta Ulanów zaistniało 7 wypadków drogowych, o 3 mniej niż w 2003 roku. tabelarycznie przedstawia się to następująco:
2004r. 2003r. 2002r. 2001r. 2000r.
wypadki drogowe 7 10 6 9 8
osoby zabite 1 3 0 0 0
osoby ranne 6 9 8 18 16
Jeżeli chodzi o kolizje drogowe to zanotowano ich 18, a problematyka ta przedstawia się w następujący sposób:
2004r. 2003r. 2002r. 2001r. 2000r.
kolizje drogowe 18 17 16 32 41
uszkodzone pojazdy 28 21 22 61 82
Przyczyny zaistniałych wypadków i kolizji:
- nadmierna prędkość
- nietrzeźwość kierujących
- nieprawidłowo wykonywane manewry na drodze przez kierujących
- poczucie ze strony kierujących, że tylko oni są najlepsi
- niestosowanie się do znaków drogowych
Aby zapobiec wypadkom na drogach biegnących przez teren Gminy i Miasta Ulanów wspólnie z Ogniwem RD KPP Nisko prowadzono akcje:
- Pomiar
- Pieszy
- Bezpieczne Ferie 2004
- Bezpieczne Wakacje 2004
- Znicz 2004
- Długi weekend
Należy również podkreślić, że rok 2004 to kolejny rok /od 1999/ , w którym w zdarzeniu drogowym nie ucierpiało żadne dziecko.
UWAGI KOŃCOWE
Przed nami cały 2005 rok, rok który może zaskoczyć nas wszystkich nowymi przestępstwami dotychczas nie notowanymi na terenie Gminy i Miasta Ulanów. Dlatego też, aby działać przestępczości, przeciwdziałać wykroczeniom i wybrykom chuligańskim należy czynić wszelkie starania, które poprawią jeszcze znacznie stan ładu i porządku, zmniejsza ilość przestępstw przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu, rodzinie, ogranicza do minimum ilość popełnianych wykroczeń, a to wszystko będzie można uzyskać tylko wtedy gdy:
- czas służby nadal będzie wykorzystywany poprawnie
- będzie dokładne rozpoznanie terenu całej gminy i miasta pod kątem osobowym i terenowym
- służby patrolowe będą pełnione w tych miejscach i o takiej porze jak będzie to konieczne
- będzie prowadzona dobra współpraca z księżmi, osobami samotnymi, majętnymi czy też w podeszłym wieku
- będzie dostateczna wiedza, a tym samym będą ujawniane wszystkie przypadki palenia papierosów, picia alkoholu, używania narkotyków wśród dzieci i młodzieży
- będzie prawidłowa współpraca z samorządem lokalnym, z radami sołeckimi, organizacjami działającymi na terenie gminy i miasta, ze szkołami oraz innymi instytucjami odpowiedzialnymi za te sama lub podobna problematykę.
Przygotował:
Kierownik Posterunku Policji w Ulanowie
Wiesław Grzywacz
|