Zapraszamy do Ulanowa – Stolicy Polskiego Flisactwa
Położenie nad brzegami Sanu i Tanwi sprawiło, że mieszkańcy Ulanowa od wieków związani byli z wodą. Rozkwit od XVII do XIX miasteczko zawdzięcza właśnie rzemiosłu szkutniczemu i flisackiemu.
Flisacki fach stracił na znaczeniu wraz z rozwojem kolei żelaznych. Ostatni zarobkowy spław drewna z Ulanowa do Gdańska miał miejsce latem 1939 roku. W latach 60-tych flis w Polsce ustal zupełnie, ale w Ulanowie mieszka jeszcze jedyny w Polsce retman ze stosownym starym patentem.
Tradycje flisackie kultywuje w miasteczku Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary. W 1993 roku flisacy z bractwa zorganizowali pierwszy powojenny spław tratwy z Ulanowa do Gdańska. Pokonali wtedy 724 km w 26 dni. Do tej pory flisacy brali udział w 24 spławach tratwą po różnych rzekach Polski – Sanem, Wisłą, Odrą, Wartą przemierzając łącznie 9 tys. km. W czerwcu Ulanów gościł podczas Międzynarodowych Dni Flisactwa ponad 200 flisaków z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czech, Łotwy, Słowenii i Włoch.
Kultywowaniu wodniackich tradycji miasta służy również Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Błękitny San”. Jest to basen portowy, nabrzeże z pomostem dla obsługi ruchu kajaków i małych łódek, budynek bosmanki o powierzchni zabudowy 23 m kw, pomost do cumowania przy brzegu Sanu, zjazd dla wózków z łodziami, wyprofilowany brzeg rzeki wraz z umocnieniem skarpy i terenu przyległego, utwardzony deptak spacerowy, trybuna dla kibiców na 528 miejsc siedzących, zadaszona scena do występów artystycznych, droga dojazdowa, ogrodzenie i oświetlenie terenu, przyłącza energetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Dodatkowo w sąsiedniej miejscowości Bieliny powstał podest cumowniczy, utwardzony plac parkingowy i zadaszona wiata. Wszystko jest tak zaprojektowane, by turyści mogli stąd bezpiecznie wodować łodzie żaglowe i motorowe. Port powstał w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu „Błękitny San”. Dzięki projektowi powstał turystyczny szlak wodny, który rozpoczyna się w Dynowie, a w Ulanowie kończy. Tu można poczuć się prawdziwym flisakiem wsiadając na tradycyjny galar na przystani przy ośrodku „Błękitny San”, ponieważ miejscowi flisacy organizują spływy dla turystów przez cały letni sezon.
|