http://www.bip.gov.pl
  Drukuj strone
URZĄD
Raport o stanie Gminy
WŁADZE
OGŁOSZENIA - AKTUALNOŚCI
Wykaz danych o ochronie środowiska
NABÓR
MOJA SPRAWA
PRAWO LOKALNE
TUTYSTYKA
INNE
WYBORY-OGŁOSZENIA
KONTROLE ZEWNĘTRZNE
SZUKAJ
INSTRUKCJA OBSŁUGI
REDAKCJA
STATYSTYKA
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP
STRATEGIA ROZWOJU GMINY ULANÓW NA LATA 2016-2020
MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Gminne Programy Profilaktyczne
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Ochrona danych osobowych
Katalog usług PSeAP
Rada Miejska w Ulanowie - nagrania wideo
Powszechny Spis Rolny 2020
Deklaracja dostępności Strony interenetowej Gminy i Miasta Ulanów


 
TUTYSTYKA 
 
data publikacji:  22-06-2016 | 11:08
data ostatniej modyfikacji:  22-06-2016 | 11:08
ostatnio modyfikowal: Stanislaw Garbacz
Zapraszamy do Ulanowa – Stolicy Polskiego Flisactwa

Zapraszamy do Ulanowa – Stolicy Polskiego Flisactwa

Położenie nad brzegami Sanu i Tanwi sprawiło, że mieszkańcy Ulanowa od wieków związani byli z wodą. Rozkwit od XVII do XIX miasteczko zawdzięcza właśnie rzemiosłu szkutniczemu i flisackiemu.
Flisacki fach stracił na znaczeniu wraz z rozwojem kolei żelaznych. Ostatni zarobkowy spław drewna z Ulanowa do Gdańska miał miejsce latem 1939 roku. W latach 60-tych flis w Polsce ustal zupełnie, ale w Ulanowie mieszka jeszcze jedyny w Polsce retman ze stosownym starym patentem.

Tradycje flisackie kultywuje w miasteczku Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary. W 1993 roku flisacy z bractwa zorganizowali pierwszy powojenny spław tratwy z Ulanowa do Gdańska. Pokonali wtedy 724 km w 26 dni. Do tej pory flisacy brali udział w 24 spławach tratwą po różnych rzekach Polski – Sanem, Wisłą, Odrą, Wartą  przemierzając łącznie 9 tys. km. W czerwcu Ulanów gościł podczas Międzynarodowych Dni Flisactwa ponad 200 flisaków z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czech, Łotwy, Słowenii i Włoch.

Kultywowaniu wodniackich tradycji miasta służy również Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Błękitny San”. Jest to basen portowy, nabrzeże z pomostem dla obsługi ruchu kajaków i małych łódek, budynek bosmanki o powierzchni zabudowy 23 m kw, pomost do cumowania przy brzegu Sanu, zjazd dla wózków z łodziami, wyprofilowany brzeg rzeki wraz z umocnieniem skarpy i terenu przyległego, utwardzony deptak spacerowy, trybuna dla kibiców na 528 miejsc siedzących, zadaszona scena do występów artystycznych, droga dojazdowa, ogrodzenie i oświetlenie terenu, przyłącza energetyczne, wodociągowe i kanalizacyjne. Dodatkowo w sąsiedniej miejscowości Bieliny powstał podest cumowniczy, utwardzony plac parkingowy i zadaszona wiata. Wszystko jest tak zaprojektowane, by turyści mogli stąd bezpiecznie wodować łodzie żaglowe i motorowe. Port powstał w ramach finansowanego przez Unię Europejską programu „Błękitny San”. Dzięki projektowi powstał turystyczny szlak wodny, który rozpoczyna się w Dynowie, a w Ulanowie kończy. Tu można poczuć się prawdziwym flisakiem wsiadając na tradycyjny galar na przystani przy ośrodku „Błękitny San”, ponieważ miejscowi flisacy organizują spływy dla turystów przez cały letni sezon.

««« powrót
 
 


Interaktywna Polska