Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy gminy Ulanów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność
pożytku publicznego na rok 2012
Program współpracy gminy Ulanów z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2012 został uchwalony przez Radę Miejską w Ulanowie Uchwałą Nr XII/78/2011 z dnia 29 listopada 2011r. Program powstał we współpracy z Komisją Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Spraw Socjalnych po konsultacjach w formie pisemnej poprzez przesłanie projektu Programu do przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy i Miasta Ulanów w celu wyrażenia pisemnej opinii na temat projektu.
Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami miała formę finansową i pozafinansową.
Współpraca o charakterze finansowym polegała na wspieraniu realizacji zadań publicznych wymienionych w § 5 ust. 2 Programu, a mianowicie obejmujących obszary kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu, ochrony i promocji zdrowia, wypoczynku dzieci i młodzieży, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.
Burmistrz Gminy i Miasta podał do publicznej wiadomości ogłoszenie o możliwości składania wniosków o udzielenie dotacji na realizację zadań w zakresie rozwoju sportu. Oferty złożyło 6 klubów sportowych z terenu naszej gminy. Otrzymali na realizację zadania „Rozwój sportu w Gminie Ulanów” dofinansowanie w kwocie łącznej 86.000 zł. i tak:
-
Miejsko-Gminny Klub Sportowy „Retman” w Ulanowie – 16 000,00 zł
-
Katolicki Klub Sportowy Milenium w Bielinach – 14 000,00 zł
-
Klub Sportowy „Orzeł” w Gliniance – 14 000,00 zł
-
Wiejski Klub Sportowy Kurzyna – 14 000,00 zł
-
Klub Sportowy „Jaruga” Bieliniec – 14 000,00 zł
-
Klub Piłkarski „Tanew” Wólka Tanewska – 14 000,00 zł
Organizacje pozarządowe składały wnioski o realizację zadań publicznych. Burmistrz udzielał dofinansowania na realizację wskazanych zadań publicznych o charakterze lokalnym i regionalnym spełniających ustawowe warunki, w trybie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tj. z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Stowarzyszenia, które zwróciły się o dofinansowanie realizacji zadań publicznych otrzymały takie dofinansowanie.
I tak:
-
Bractwo Miłośników Ziemi Ulanowskiej – 5 669,88 (w tym Chór Flisacki 4 369,88)
-
Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec – 8 473,75 zł
-
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przystań” – 2 080,00 zł
-
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło w Ulanowie – 3 836,91 zł
-
Uczniowski Klub Sportowy „Tęcza” – 139,54 zł
-
Uczniowski Klub Sportowy „Flisak” – 2 815,71 zł
-
Stowarzyszenie Rozwoju Kultury, Oświaty i Turystyki w Ulanowie – 2 747,54 zł
-
Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” – 2 500,00 zł
-
Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrówka – 5 003,77 zł
-
Ochotnicza Straż Pożarna Dąbrowica – 200,00 zł
-
Ochotnicza Straż Pożarna Bieliny – 1 080,00 zł
Zgodnie z Programem współpraca ze stowarzyszeniami miała również formę pozafinansową, która polegała na:
-
wymianie informacji o podejmowanych działaniach,
-
promocji inicjatyw i przedsięwzięć podejmowanych przez organizacje pozarządowe, m.in. poprzez umieszczanie informacji na stronie internetowej Gminy,
-
konsultowaniu projektów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji,
-
pomocy w zarejestrowaniu stowarzyszenia i uzyskaniu statusu organizacji pożytku publicznego,
-
udzielaniu informacji o istnieniu innych źródeł finansowania, zwłaszcza pochodzących z sektora prywatnego, funduszy celowych i prywatnych fundacji,
-
pomocy organizacjom w nawiązaniu współpracy z mediami,
-
promocji przekazywania 1%podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Cele określone w programie współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi zostały osiągnięte w różnym stopniu w stosunku do poszczególnych organizacji i obszarów ich działania. Było to wynikiem zaangażowania stowarzyszeń i społeczności lokalnej w danej miejscowości. Poprzez wspieranie przez gminę inicjatyw i rozwiązań zwiększających aktywność mieszkańców zapewne udało się wzmocnić potencjał niektórych stowarzyszeń, umocnić w świadomości społecznej poczucie odpowiedzialności za swoje otoczenie i wspólnotę lokalną, jak również promować działania na rzecz dzieci i młodzieży. W roku 2012 powstały dwa nowe stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju kultury, promujące nasz region. Powstało Stowarzyszenie „Trzy Kurzyny” oraz Stowarzyszenie „Przyszłość Dąbrówki”. Natomiast Stowarzyszenie „Dolina Tanwie” zmieniło swoją nazwę i rozszerzyło zakres działania. Obecnie jest to Stowarzyszenie Rozwoju Kultury, Oświaty i Turystyki w Ulanowie, którego nowym, głównym celem jest rozwój edukacji w naszej gminie i prowadzenie szkoły ponadgimnazjalnej. Na dzień dzisiejszy Stowarzyszenie prowadzi Liceum Ogólnokształcące w Ulanowie.
Fakt, że powstają nowe stowarzyszenia, że społeczeństwo naszej gminy chce się jednoczyć i formalnie zakładać organizacje w celu działania na rzecz wspólnego dobra świadczy o zwiększonym zainteresowaniu mieszkańców sprawami społecznymi i braniu coraz to większej odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie i współmieszkańców swoich miejscowości. Z ramienia Gminy pracownicy udzielali pomocy w przygotowywaniu dokumentacji celem zarejestrowania stowarzyszenia, a w przypadku Stowarzyszenia Rozwoju Kultury, Oświaty i Turystyki w Ulanowie do uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. Na bieżąco Gmina promuje działalność stowarzyszeń i udziela pomocy przy organizowaniu kolejnych przedsięwzięć.
Ulanów, dnia 26.04.2013r.
|