http://www.bip.gov.pl
  Drukuj strone
URZĄD
Raport o stanie Gminy
WŁADZE
OGŁOSZENIA - AKTUALNOŚCI
Wykaz danych o ochronie środowiska
NABÓR
MOJA SPRAWA
PRAWO LOKALNE
TUTYSTYKA
INNE
WYBORY-OGŁOSZENIA
KONTROLE ZEWNĘTRZNE
SZUKAJ
INSTRUKCJA OBSŁUGI
REDAKCJA
STATYSTYKA
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP
STRATEGIA ROZWOJU GMINY ULANÓW NA LATA 2016-2020
MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Gminne Programy Profilaktyczne
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
Ochrona danych osobowych
Katalog usług PSeAP
Rada Miejska w Ulanowie - nagrania wideo
Powszechny Spis Rolny 2020
Deklaracja dostępności Strony interenetowej Gminy i Miasta Ulanów


 
OGŁOSZENIA - AKTUALNOŚCI 
 
data publikacji:  24-10-2012 | 09:58
data ostatniej modyfikacji:  24-10-2012 | 09:58
Analiza stanu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicz. w Ulanowie w 2005r.-przygotowane przez Kierownika Posterunku Policji 24.10.2012

I.                   WSTĘP

 

DANA OGÓLNE

 

            Gmina i Miasto Ulanów leży w północnej części województwa podkarpackiego. Graniczy z gminą: Rudnik n/S, Nisko, Jarocin, Harasiuki, Pysznica i Krzeszów. Powierzchnia całej gminy wynosi 119 km2 , jest ona administracyjnie podzielona na miasto i trzynaście sołectw zamieszkałych przez 8917 mieszkańców.

            Gmina i Miasto Ulanów obsługiwana jest przez policjantów Posterunku Policji w Ulanowie o obsadzie etatowej 1+5.

            Uzyskane efekty pracy przez Posterunek Policji w Ulanowie w 2005 roku są satysfakcjonujące w większości dziedzin i kategorii.

             W okresie poddanym analizie zaistniało 140 przestępstw, mniej o 38 w stosunku do analogicznego 2004 roku, w którym zanotowano 178. Należy stwierdzić, że rok 2005 to kolejny rok skutkujący spadkiem ilości zanotowanych przestępstw. Ogólna wykrywalność za 2005 rok wyniosła 72,3%. Uzyskany efekt dotyczący ograniczeniu ilości zaistniałych przestępstw świadczy o dużym zaangażowaniu funkcjonariuszy PP Ulanów w realizację zadań służbowych, pomimo braków kadrowych, dużym obciążeniem pracą biurową oraz dużą ilością wykonywanych konwojów przez służby prewencyjne co obniża skuteczność służb patrolowych.

 

II.                EFEKTY PRACY PREWENCYJNEJ

 

W planie przedsięwzięć Posterunku Policji w Ulanowie na 2005 rok działania w zakresie prewencji podporządkowane zostały następujące priorytety:

-         jakość służby patrolowej

-         prewencja kryminalna

-         praca z nieletnimi

-         dzielnicowy

 

Analizując osiągnięte efekty pracy prewencyjnej w 2005 roku jasno widać, że zamierzenia były słuszne, jednak nie wszystkie udało się zrealizować w pełnym zakresie. W pewnej tylko mierze mogą to obrazować dane statystyczne, które przedstawiają się następująco:

 

 

 

2005

2004

Nałożono MKK / na kwotę

62/11550

53/8660

Wnioski o ukaranie

17

46

Wylegitymowano osób

1181

1696

Zrealizowano wywiadów

206

182

Zatrzymano dowodów rejestracyjnych

42

37

Zatrzymano Praw jazdy

12

19

Zatrzymano osób poszukiwanych

12

6

Wykonano konwojów

83

77

Ilość zaangażowanych policjantów w konwojach

176

154

Zużyto godzin w konwojach

380

352

Przejechano km w konwojach

3644

2998

Art. 87 § 1 kw

3

7

Art. 87 § 2 kw

0

1

Art. 178a § 1 kw

16

27

Art. 178a § 2 kw

26

53

Interwencje

333

327

Spotkania ze społeczeństwem

18

71

 

 

            W kontekście powyższego zestawienia odnosząc się do jakości służby patrolowej i dzielnicowego można zauważyć podstawowe tendencje zmian i ich przyczyny:

-         niewielki wzrost ilości nałożonych mandatów karnych czego powodem jest nakładanie mandatów na wykroczenia popełnione na terenie całego kraju (zdjęcia).

-         bardzo duży spadek sporządzonych wniosków o ukaranie ma prostą przyczynę, a mianowicie zmiana procedur sporządzenia wniosku, która jest bardziej pracochłonna od wielu postępowań przygotowawczych co wiąże się  z „przykuciem do biurka i maszyny” policjanta oraz to, że na wiele rodzajów wykroczeń aktualnie można stosować poręczenia i mandaty karne

-         zauważono duży spadek ilości osób legitymowanych czego powodem jest, że aktualnie legitymowanie osób prowadzone są przede wszystkim do osób, które naruszają zasady współżycia społecznego, praktycznie unika się legitymowań dla legitymowań

-         drastycznemu spadkowi ulega również ilość spotkań ze społeczeństwem na co złożyły się dwie przyczyny: pierwsza to ośmiomiesięczne zwolnienie lekarskie dzielnicowego, a druga to nałożone bardzo wysokie wymaganie formalne, jakie musi spełniać ta forma pracy aby można ją było zaliczyć do tej kategorii

-         z zadań, których realizacja odciąga policjantów od służby w terenie, najbardziej uciążliwe jest od wielu lat realizacja konwojów.

 

Działania z zakresu prewencji kryminalnej prowadzonej w 2005 roku na terenie działania Posterunku Policji w Ulanowie były intensywne i objęto nimi całą gminę Ulanów. Pomimo tego nie doprowadziły one do spadku przestępczości wśród nieletnich i do zmniejszenia patologii – alkoholizmu. Oba te zagadnienia zostały szerzej omówione w kolejnych rozdziałach.

 

 

PRZESTĘPCZOŚĆ NIELETNICH

 

            W okresie od 01.01.2005 roku do 31.12.2005 roku w gminie Ulanów zostało stwierdzonych 140 przestępstw. Wśród ogólnej ilości stwierdzonych przestępstw 13 czynów zabronionych dokonało 7 nieletnich sprawców. Wszystkie te czyny były o charakterze kryminalnym:

            Porównując rok 2004 do 2005 pod względem ilości czynów i sprawców można to przedstawić następująco:

 

 

CZYNY

SPRAWCA

2004 rok

5

2

2005 rok

13

7

 

            Jak wynika z zestawienia nastąpił znaczny wzrost zarówno czynów jak i sprawców. W poszczególnych kategoriach przestępstw odnotowano następujące ilości czynów:

 

 

KATEGORIA

CZYNY

SPRAWCY

 

2004

2005

2004

2005

Gwałt

 

1

 

1

Handel narkotykami

 

1

 

1

Włamanie

 

1

 

1

Kradzież

5

1

2

1

Groźba karalna

 

1

 

2

Podpalenia

 

8

 

1

 

 

            Charakteryzując przestępczość nieletnich należy stwierdzić, że sprawcami byli chłopcy urodzeni w następujących latach:

-         1988 – 6

-         1989 – 1

 

Wśród elementów determinujących przestępczość nieletnich należy wymienić:

-         chęć zdobycia i posiadania pieniędzy z uwagi na braki finansowe w domu rodzinnym

-         zaimponowanie kolegom

-         naśladowanie złych wzorców z domu rodzinnego oraz złych wzorców środowiskowych

Nieletni sprawcy czynów karalnych, to uczniowie szkół gimnazjalnych oraz zawodowych. Wszyscy nieletni w konflikt z prawem weszli po raz pierwszy.

 

 

ZJAWISKA PATOLOGICZNE

 

A)      alkoholizm

 

Alkoholizm jest jednym z podstawowych czynników kryminogennych sprzyjających przestępczości. Fakt łatwego dostępu do alkoholu oraz uwarunkowania społeczne takie jak: kultura, nawyki, obyczaje, brak pracy przyczyniają się do spożywania go przez nieletnich i dorosłych. Dzieci i młodzież spożywają alkohol zarówno w domu jaki i w miejscach publicznych niejednokrotnie razem z rodzicami. Młodzi ludzie traktują alkohol jako stymulator do dobrej zabawy na imprezach czy też dyskotekach.

Współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ulanowie i Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych układa się poprawnie. Przeprowadzono wspólne kontrole punktów sprzedaży alkoholu, rodzin uzależnionych od alkoholu częściowo doprowadziły do zainteresowania się osób uzależnionych do leczenia w Poradni Uzależnień w Nisku.

 

B)      narkomania

 

Z przeprowadzonych badań ankietowych przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Nisku wśród uczniów wynika, że zagrożenie zjawiskiem narkomanii na terenie gminy Ulanów jest bardzo znikome, co nie znaczy iż problem ten jest pomijany w działalności profilaktycznej Posterunku Policji w Ulanowie.

W 2005 roku PP w Ulanowie przeprowadził dwa postępowania z ustawy o narkomanii. W pierwszym przypadku sprawcami było dwóch 16-letnich mieszkańców pochodzących z Ulanowa i Rudnika n/Sanem. W drugim przypadku sprawcami jest osiem osób pełnoletnich z Ulanowa, Przędzela, Rudnika n/Sanem i Kopek, jednak sprawa nie została zakończona gdyż wszyscy w toku trwania postępowania wyjechali poza granice Polski.

Posterunek Policji w Ulanowie nie ujawnił sprawców czynów karalnych będących pod wpływem narkotyków.

 

C)      przemoc wobec nieletnich

 

W 2005 roku zanotowano jedno przestępstwo przemocy wobec nieletniej w Bielinach. W sprawie tej wszczęto i przeprowadzono postępowanie wobec matki i konkubenta i za pośrednictwem prokuratury został skierowany akt oskarżenia do sądu.

 

D)      przemoc w rodzinie

 

1.      Liczba przeprowadzonych interwencji domowych (ogółem) – 63 w tym dotyczących przemocy w rodzinie  ( procedura NK) – 23

2.      Interwencje dotyczące przemocy w rodzinie:

miejsce interwencji – miast – 3

                        wieś – 20

3.      Liczba pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej ogółem – 24

w tym kobiety – 22

mężczyźni – 2

4.      Liczba sprawców przemocy domowej ogółem – 23

w tym kobiety: - 2

mężczyźni – 21

5.      Liczba sprawców przemocy domowej pod wpływem alkoholu ogółem – 21

kobiety – 1

mężczyźni - 20

przywiezionych do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych do wytrzeźwienia – 21

kobiety – 1

mężczyźni – 20

6.      Liczba postępowań przygotowawczych dotyczących przemocy domowej,            w których była prowadzona procedura „Niebieskich Kart”.

wszczętych postępowań – z art. 207 § 1 kk – 6

zakończono postępowań z art. 207 § 1 kk – 4

 

Cechy osobowości obojga rodziców lub jednego z nich sprzyjają stałym konfliktom w rodzinie. Atmosfera pretensji w rodzinie, podejrzeń, awantury, bójki, wzajemne podrywanie autorytetu w oczach dziecka w połączeniu z brakiem poczucia bezpieczeństwa i szacunku dla dorosłych znacznie bardziej wpływają na niedostosowanie społeczne nieletniego, aniżeli z konieczności gorsza opieka lub cięższe warunki materialne.

Konflikty występujące w rodzinie zakłócają prawidłowy proces wychowania dzieci i wywierają negatywny wpływ na kształtowanie struktury osobowości dziecka. Niebagatelny wpływ na psychikę dziecka mają konflikty między małżonkami co przeradza się również w konflikty między dziećmi i rodzicami, a to z kolei doprowadza do nadużywania środków dyscyplinujących jak groźby, kary, nakazy, zakazy. Wywołują one w psychice dziecka zaburzenia emocjonalne co prowadzi do buntu. Do najczęściej występujących form rozładowania napięć i emocji należą ucieczki z domu.

Posterunek Policji w Ulanowie w 2005 roku zanotował 4 ucieczki z domu.

 

E)       subkultury młodzieżowe i nowe ruchy religijne tzw. sekty

 

Na terenie Gminy i Miasta Ulanów z subkulturą „PUNK” identyfikuje się dwie osoby, z subkulturą „METALOWIEC” identyfikuje się 3 osoby, głównie zewnętrznie za pomocą ubioru, upodobań do słuchania określonego gatunku muzyki, niekonwencjonalnych form zachowań.

Nie zaobserwowano związku między ich ideologią, a czynami przestępczymi.

Nie stwierdzono aby na terenie działania istniały nowe ruchy religijne tzw. Sekty.

 

F)       prostytucja, dewiacje seksualne

 

Nie zanotowano

 

G)      bezrobocie, bezdomność, żebractwo

 

Na terenie działania jest bardzo duże bezrobocie, co powoduje nie tylko utratę dochodów ale przyczynia się do dezintegracji rodziny, powstawania napięć. Rodziny często pozostają praktycznie bez środków do życia, powoduje to frustracje zarówno wśród dorosłych, młodzieży jak i dzieci.

Bieda zmusza czasem do zachowań niezgodnych z prawem. Bezrobocie i bieda niewątpliwie są to czynniki kryminogenne.

Policjanci służby patrolowej i dzielnicowy w codziennej służbie podejmują stosowne czynności wobec osób bezdomnych. Dokonują rozpoznania i penetracji miejsc przebywania bezdomnych jak i przystanku PKS, pustostany. Na naszym terenie nie ma noclegowni, jadłodajni dla ubogich, schronisk dla bezdomnych. W 2005 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku posiadało jedynie cztery miejsca dla bezdomnych w Domu Dziecka w Rudniku n/Sanem, gdzie w styczniu została umieszczona 1 osoba z województwa lubelskiego.

W 2005 roku na terenie Gminy i Miasta w Ulanowie nie zanotowano przypadków żebractwa.

 

III.             PROFILAKTYKA

 

Analiza przestępczości na podległym terenie dokonana w Posterunku Policji w Ulanowie jednoznacznie wskazuje, iż najczęściej popełnianymi przestępstwami są włamania, kradzieże, zniszczenia mienia, bójki, pobicia oraz w stanie nietrzeźwości.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniu społeczeństwa PP Ulanów, podjęła działania profilaktyczne skoncentrowane na tych kategoriach przestępstw w postaci:

-         znakowanie towarów i rowerów

-         „Bezpieczne Ferie”

-         „Bezpieczne Wakacje”

-         „Dzień wagarowicza”

 

 

IV.              BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM

 

W okresie od 01.01.2005 rok do 31.12.2005 rok na drogach podległych Posterunkowi Policji w Ulanowie zaistniały 7 wypadki drogowe z ofiarami w ludziach w następstwie których doznanych obrażeń 1 osoba poniosła śmierć, a 9 osób zostało rannych.

Porównując te dane do analogicznego okresu 2004 roku obserwujemy, że wypadków zaistniało tyle samo bo 7, natomiast kolizji było o cztery mniej.

Dane statystyczne w tym zagadnieniu przedstawiają się następująco:

 

 

2004

2005

wypadki

7

7

zabici

1

1

ranni

6

9

 

 

 

            Celem poprawy bezpieczeństwa na drogach Posterunku Policji w Ulanowie w 2005 roku prowadził następujące działania:

-         Trzeźwość

-         Niechronieni

-         Fotelik

-         Pasy

-         Znicz

 

 

 

Opracował:

 

                                                                    Kierownik Posterunku Policji

                                                                                    w Ulanowie

 

                                                                          as. szt. Wiesław Grzywacz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

««« powrót
 
 


Interaktywna Polska