ZARZĄDZENIE Nr 5/2007
Burmistrza Gminy i Miasta w Ulanowie
z dnia 29 stycznia 2007r.
w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami oraz prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części na terenie Gminy i Miasta Ulanów.
= = = = = = = =
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U z 2001 r. Nr 142, poz.1591 z późn.zm.) art.7 ust.3 i 3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008) oraz § 4 ust.1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30 grudnia 2005r. w sprawie szczegółowego sposobu określania wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia (Dz.U. z 2006r. Nr 5, poz.33)
z a r z ą d z a m, co następuje:
§ 1
I. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zobowiązany jest:
1) Dysponować bazą techniczną wyposażoną w: a) miejsce postojowe dla pojazdów, b) miejsce do magazynowania pojemników/worków, c) miejsce do mycia pojazdów oraz pojemników.
2) Posiadać sprzęt transportowy, specjalistyczny, który zapewnia możliwość realizacji systemu gospodarowania odpadami w kształcie zapisanym w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Ulanów oraz w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
3) Dysponować rezerwowymi specjalistycznymi środkami transportu, w celu zapewnienia ciągłości usługi w przypadku awarii.
4) Dysponować odpowiednią ilością pojemników i worków w celu dostarczenia właścicielom nieruchomości urządzeń do gromadzenia odpadów, określonych Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy i Miasta Ulanów.
5) Prowadzić działalność z zachowaniem odpowiedniego standardu sanitarno-higienicznego wykonywania usług. Zanieczyszczenia powstające w wyniku załadunku i transportu odpadów pracownicy podmiotu uprawnionego mają obowiązek natychmiast usunąć.
6) Przedłożyć aktualną decyzję na transport odpadów, zgodnie z ustawą o odpadach.
7) Przedłożyć aktualną umowę lub pisemne zapewnienie umożliwiające przekazanie odpadów do dalszego odzysku lub unieszkodliwiania, spełniającego wymagania odnośnie miejsc odzysku i unieszkodliwiania, o których mowa w art.9 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach oraz w wojewódzkim planie gospodarki odpadami.
8) Oznakować w sposób trwały i widoczny nazwą firmy specjalistyczny tabor samochodowy do odbierania odpadów stałych.
9) Zapewnić gotowość zawarcia umowy na odbiór odpadów komunalnych dla każdej nieruchomości położonej na terenie Gminy i Miasta Ulanów.
10) Miejscem unieszkodliwiania odpadów komunalnych zebranych z terenu Gminy i Miasta Ulanów będą obiekty wskazane w wojewódzkim i gminnym planie gospodarki odpadami.
11) Przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy i Miasta Ulanów:
a) wyposaża właścicieli nieruchomości w odpowiednie pojemniki/worki do zbierania odpadów komunalnych bądź zapewnia możliwość ich zakupu lub dzierżawy; b) zobowiązany jest do odbierania wszystkich selektywnie zbieranych rodzajów odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i odpadów z remontów.
c) zobowiązany jest potwierdzić pisemnie wykonanie usługi wystawiając dla zleceniodawcy fakturę lub rachunek określający datę oraz rodzaj i ilość odebranych odpadów komunalnych;
d) zobowiązany jest w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać prezydentowi miasta wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na odbieranie odpadów komunalnych, oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły; wykaz zawiera imię i nazwisko lub nazwę oraz adres właściciela nieruchomości oraz adres nieruchomości;
e) zobowiązany jest do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy do sporządzania i przekazywania Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów miasta informacji dotyczącej:
- masy poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych z terenu Gminy i Miasta Ulanów,
- sposobów zagospodarowania poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych, - masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji składowanych na składowisku odpadów,
- masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji nieskładowanych na składowiskach odpadów i sposobów lub sposobu ich zagospodarowania,
II. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, zobowiązany jest:
1) Dysponować bazą techniczną wyposażoną w: a) miejsce postojowe dla pojazdów, b) miejsce do mycia pojazdów.
2) Posiadać pojazd asenizacyjny spełniający wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U. z 2002r. Nr 193 poz.1617).
3) Dysponować rezerwowym pojazdem asenizacyjnym spełniającym wymagania zawarte w Rozporządzeniu, w celu zapewnienia ciągłości usługi w przypadku awarii.
4) Prowadzić działalność z zachowaniem odpowiedniego standardu sanitarno-higienicznego wykonywania usług. Zanieczyszczenia powstające w wyniku opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych pracownicy podmiotu uprawnionego mają obowiązek natychmiast usunąć.
5) Przedłożyć aktualną umowę lub pisemne zapewnienie stwierdzające gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez stację zlewną.
6) Oznakować w sposób trwały i widoczny nazwą firmy specjalistyczny tabor samochodowy do odbierania nieczystości ciekłych.
7) Zapewnić gotowość zawarcia umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych dla każdej nieruchomości położonej na terenie Gminy i Miasta Ulanów.
8) Przedsiębiorca, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy i Miasta Ulanów:
a) zobowiązany jest potwierdzić pisemnie wykonanie usługi wystawiając dla zleceniodawcy fakturę lub rachunek określający datę oraz rodzaj i ilość odebranych nieczystości ciekłych;
b) zobowiązany jest w terminie do 15 dnia po upływie każdego miesiąca sporządzić i przekazać Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych, oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w poprzednim miesiącu umowy uległy rozwiązaniu lub wygasły; wykaz zawiera imię i nazwisk lub nazwę oraz adres właściciela nieruchomości oraz adres nieruchomości;
c) zobowiązany jest do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy do sporządzania i przekazywania Burmistrzowi Gminy i Miasta Ulanów informacji dotyczącej:
- ilości i rodzaju nieczystości ciekłych odebranych z terenu Gminy i Miasta Ulanów, - sposobów zagospodarowania nieczystości ciekłych odebranych z terenu Gminy i Miasta Ulanów.
III. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, zobowiązany jest:
1. Dysponować bazą techniczną wyposażoną w: a) miejsce postojowe dla pojazdów, b) miejsce do mycia pojazdów .
2. Posiadać pojazd, w którym zapewni transport wyłapywanych zwierząt spełniający wymagania zawarte w art.24 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2003r. Nr106, poz.1002 z późn. zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2003r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu transportu zwierząt (Dz.U z 2003r. Nr 185 poz.1809).
3. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt prowadzone będzie wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie może stwarzać zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. z 1998r. Nr 116 poz.753).
IV. Przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części, zobowiązany jest:
1. Dysponować bazą techniczną wyposażoną w: a) pomieszczenia (klatki) dla zwierząt, b) pomieszczenia do przeprowadzenia kwarantanny bezdomnych zwierząt, c) chłodnie przystosowane do przechowywania zwłok zwierzęcych i ich części, d) urządzenie do spalania zwłok zwierzęcych i ich części, e) miejsce postojowe dla pojazdów, f) miejsce do mycia pojazdów.
2. Posiadać pojazd, w którym zapewni transport wyłapywanych zwierząt spełniający wymagania zawarte w art.24 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2003r. Nr106, poz.1002 z późn.zm.) oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2003r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu transportu zwierząt (Dz.U. z 2003r. Nr 185 poz.1809).
3. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt prowadzone będzie wyłącznie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który nie może stwarzać zagrożenia dla ich życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 sierpnia 1998r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt (Dz.U. z 1998r. Nr 116 poz.753).
§ 2
Wykonanie niniejszego Zarządzenia powierzam Kierownikowi Referatu Rolnictwa, Inwestycji, Kultury.
§ 3
Zarządzenie podlega opublikowaniu na tablicy ogłoszeń oraz na stronach internetowych Urzędu Gminy i Miasta w Ulanowie.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
|